Aktualności

Odkryj talent swojego dziecka

Dzieci różnią się między sobą. Posiadają różne uzdolnienia i zainteresowania. To od rodziców zależy, czy dostrzegą, jakie zdolności przejawiają ich pociechy i w jaki sposób pomogą im je rozwinąć. Rodzicu, dostrzeż talent swojego dziecka!

 

Koncentruj się na mocnych stronach
Już na etapie wczesnej edukacji można dostrzec, w jakim kierunku zmierzają zainteresowania dziecka. Warto zwracać uwagę, czym i jak lubi bawić się dziecko. Czy jest kreatywne, czy lepiej czuje się w zajęciach odtwórczych. Jak lubi i z kim lubi spędzać czas. Przyglądajmy się zarówno elementom werbalnym, ja i ruchowym. Sprawdzajmy reakcję na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. To pierwszy etap weryfikacji umiejętności. Ocena ta jest niezwykle ważna, gdyż łatwo popełnić błąd i pokierować dziecko w stronę, która nie będzie zgodna z jego uzdolnieniami.

 

Słuchaj swojego dziecka
Bardzo często rodzice mają swój własny plan na rozwinięcie zainteresowań swoich dzieci. Chcą, aby grały na pianinie, uczyły się języków obcych czy rozwijały się sportowo. Nie ma w tym nic złego, dopóki nasze pomysły nie kolidują z pomysłami najbardziej zainteresowanych – dzieci. Należy zawsze słuchać, co dziecko ma do powiedzenia. Co mu się podoba, a co nie. Nie zmuszajmy go do zajęć baletowych, jeśli na każde z nich wyrusza ze łzami na czubku nosa. Pokazujmy różne drogi, zabierajmy w różnorodne miejsca, tłumaczmy, ale nie narzucajmy! Dziecko nigdy nie będzie naprawdę dobre, w czymś, czego nie lubi.

 

Przyjmuj sugestie z zewnątrz
Sami nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich cech naszych dzieci. Dużą część czasu spędzają  poza domem (w przedszkolu, szkole). Nie widzimy ich zachowań w wielu sytuacjach, które mogą być pomocne w ocenie zdolności. Podpytujmy nauczycielek, wychowawców, innych rodziców o zachowanie w grupie rówieśniczej, okazywane emocje. - Nigdy nie przypuszczałabym, ze moja córka przejawia zdolności aktorskie. Dopiero jej wychowawczyni zwróciła na to moją uwagę. Dowiedziałam się, że córka jest bardzo empatyczna, potrafi wczuć się w grane postacie, ma do tego talent – mówi Agnieszka, mama 7-letniej Basi.

 

Pielęgnuj to, co najbardziej wartościowe
Jeśli dostrzeżesz, że Twoje dziecko jest czymś zainteresowane bardziej niż pozostałymi zajęciami, staraj się podtrzymywać w nim tę pasję. Zachęcaj do udziału w konkursach, poszerzania wiedzy, uczęszczania na zajęcia, dzielenia się z innymi dziećmi swoim hobby. Nie pozwól, żeby ten ogień zgasł. Ucz wytrwałości i pokazuj, że nie warto zrażać się niepowodzenia.  Kiedy dziecko zacznie nudzić się, tym co do tej pory sprawiało mu przyjemność, nie przejmuj się, to naturalna kolej rzeczy. Przypominaj mu wtedy o tym, co było najbardziej wartościowe i dawało mnóstwo satysfakcji. Zachowaj jednak dużo wyczucia i nie naciskaj.

 

Rodzice powinni stwarzać dzieciom odpowiednie warunki i prowokować sytuacje, w których  będą one miały szansę się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia. Pokazując im różne drogi, dajemy szansę wybrania tej, która jest dla nich najbardziej odpowiednia. Pomaga nam w tym wiele instytucji oferując zajęcia, warsztaty i spotkania dla dzieci, które pomagają rozwijać pasje, stanowią dla nich źródło zdobywania wiedzy, ale też pozwalają po prostu dobrze się bawić. Konkurs Słoneczniki nagradza zaangażowanie właśnie tych organizatorów, którzy robią dla dzieci coś wartościowego i niebanalnego. Wspólnie odkryjmy w dzieciach to, co najlepsze!    

Aktualności – pozostałe:

Rekomendacje

Włodek:

Wspaniała!... »

Jan Mirella:

super pomagamy dalej... »

Czesława:

Akcja świetna. Warto nagradzać i promować wszystko to co służy dzieciom.Babcia Czesia... »

Judyta:

Wspaniała Akcja !!! Oby tak dalej :) Powodzenia i 3mam kciuki:)... »

Miłka:

Uważam, że powinno być więcej takich akcji. To mobilizuje organizatorów a rodzicom pomaga wybrać najlepsze zajęcia dla rozwoju własnego dziecka... »

Dorota:

szkoda że dotyczy tylko wybranych miast. W lublinie np mamy szkołę gotowania dla dzieci, gdzie pociechy poznają zasady zdrowego odżywania!... »

:

akcja godna naśladownictwa... »

Ania:

Rodzicem nie jestem , ale moim zdaniem akcja mi się podoba.Jeśli mam być szczera w Polsce występuje mało akcji w których dzieci się mogą realizować.Jest to przykre, kiedy w szkołach nauczyciele skarżą się ,że zakres czytelnictwa... »

Marta, Poligon Blog:

Bardzo fajna inicjatywa. Docenia tych, którzy starają się przez cały rok, aby odciągnąć dzieci od komputerów, telewizorów, tabletów i smartfonów :)... »

Wiktoria:

Witam, podoba mi się akcja, cieszę się, że w tym roku dotyczy również Warszawy. Mam nadzieję, że za rok dojdą inne miasta, bo często wyjeżdżając z dzieckiem na weekend przeszukuję różne strony www w poszukiwaniu atrakcyjnych zajęć/miejsc... »

Krzysztof:

Inicjatywy dla dzieci powinny być wybierane JEDYNIE przez organy pozarządowe, niezależnie jaki Rząd czy nierząd włada państwem. Oceniane mogą być natomiast jedynie przez rodziców, a nie tych co wiedzą lepiej. Może za lat kilka cywilizacja... »

Janina:

Super akcja ..Brawo .niech wygrają najlepsi..TRZYMAM KCIUKI..... »

Edward:

Uważam akcję za bardzo potrzebną i wpisującą się w program uswiadamiania dzieciom ich predyspozycji oraz podnoszenia świadomości własnej wartości, a właczenie do akcji rodziców zwiększy ich zainteresowanie właściwym ukierunkowaniem... »

Wiola:

Brawo! Dzięki temu i łatwiej będzie znaleźć wartościowe zajęcia... »

Joanna:

Akcja bardzo potrzebna, życzyłabym sobie takich akcji więcej w naszym kraju a przyniesie to tylko korzyść dla nas wszystkich. Gratuluję pomysłodawcy pomysłu na stworzenie tak szczytnej inicjatywy.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2018