Aktualności

Bajki i baśnie japońskie - statuetka Słoneczniki 2014 w kategorii JĘZYK

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha za organizację cyklu Bajki i baśnie japońskie zdobyło statuetkę Złotego Słonecznika 2014 w kategorii JĘZYK.

 

Projekt "Bajki japońskie" został przygotowany z myślą o najmłodszej publiczności Muzeum Sztuki i Techniki Muzeum Manggha. Nowe funkcje muzeów, nastawione na pozyskanie i wykreowanie nowego odbiorcy sztuki wysokiej, potrzebują wsparcia w działaniach poza tradycyjnym zwiedzaniem. Dodatkowe  programy i projekty – a nie tylko sama wystawa – stają się atrakcyjnym towarem do sprzedania: zachęcają rodziny do spędzenia ciekawych i rozwijających godzin na zajęciach w muzeach i galeriach. Odczarowane zostało również miejsce, gdzie nawet dwu i trzylatki mają swoje specjalne miejsca do eksploracji i zabawy. Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.

 

Wymyślony i przeznaczony umownie „dla dzieci od lat 3 do 103” projekt  polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend.


Na początku sięgnięto do wydanych już w Polsce bajek, ale projekt ten ma szerszy kontekst. Równolegle zwrócono się do japonistów polskich i polonistów w Japonii o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich opowieści. Dzięki temu apelowi udało się zgromadzić spory zbiór ciekawych utworów.


Początkowo na spotkaniach bajki czytały dzieciom znane osoby: aktorzy i prezenterzy z całej Polski (wystarczy wymienić choćby Annę Polony, Annę Dymną, Magdę Umer, Roberta Makłowicza, Krzysztofa Globisza, Bronisława Maja, Krystynę Zachwatowicz-Wajdową, Iwonę Bielską, Macieja Orłosia, Grzegorza Turnaua i wielu innych).


Sam projekt, prowadzony od 2006 roku ewaluował w 2012 roku i zyskał całkiem nową odsłonę. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca (z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych) zapraszamy najmłodszych zwiedzających wraz z opiekunami na japońskie bajki. Po przeczytaniu kilku tekstów dzieci wraz z opiekunami biorą  udział w dopasowanych do tematu bajek warsztatach: origami, kaligrafii, tworzenia pieczątek, zabawy w oparciu o japońskie techniki plastyczne. Prace powstałe w czasie warsztatów dzieci zabierają ze sobą do domu. Spotkania odbywają się w różnych przestrzeniach Muzeum Manggha – holu głównym, galerii, sali wystaw zmiennych – na specjalnie przygotowanych dywanach lub matach japońskich wraz z kolorowymi poduszkami. Miejsce jest zawsze tak pomyślane, by rodzice mogli usiąść wraz z dziećmi lub obok nich. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na czarkę japońskiej herbaty i słodycze. 

 

Zgłoszenia inicjatyw do tegorocznego konkursu Słoneczniki można wysyłać tutaj.

Aktualności – pozostałe:

Rekomendacje

Ewelina:

świetny pomysł. Niech te dzieci w końcu się nie nudzą! Okazuje się, że nauka i sztuka wcale nie jest nudna!... »

Katarzyna :

Drodzy Organizatorzy, akcja Słoneczniki jest dla nas motywacja, aby podtrzymać emocje towarzyszące prowadzonym przez nas inicjatywom. Dziękujemy, Rodzice, Kadra Przedszkolna i Dzieciaki z Akademii Sztuk Dziecięcych w Warszawie... »

dawid:

myślę, że to super akcja.... »

Joanna:

Akcja bardzo potrzebna, życzyłabym sobie takich akcji więcej w naszym kraju a przyniesie to tylko korzyść dla nas wszystkich. Gratuluję pomysłodawcy pomysłu na stworzenie tak szczytnej inicjatywy.... »

Anna:

Wspaniała akcja.Wspiera rozwój naszych Pociech... »

Karola:

Niesamowita akcja! Czekamy z niecierpliwością na wyniki. Jesteśmy z Wami!... »

Cenia:

super popieram... »

Malwina:

Ciekawy pomysł. Szkoda, że akcja nie dotyczy także innych miast. Może warto pomyśleć nad Trójmiastem. Z chęcią bym coś poleciła :)... »

Ewa:

super. popieram pozdrawiam Ewa... »

jędrek:

Bardzo dużo ciekawych propozycji dla małych, średnich i dużych dzieciaków. Na codzień i od święta. Trudne decyzje i trudne wybory. Nawet najwięksi komformiści znajdą tu coś dla swoich pociech.... »

Mariia:

Coooooooooooooollll... »

Grażyna:

Nagradzanie najlepszych organizatorów zajęć dla dzieci jest OK, tylko szkoda, że mało jest zajęć darmowych dla dzieci których rodziców nie stać na opłaty... »

Justyna :

Drodzy Państwo, nie ukrywam inicjatywa wspaniała, wyróżnia ciekawe miejsca-ludzi, ale też daje znak rodzicom co gdzie się ciekawego dzieje- to bardzo pomocne:) ale - co roku wypatruję kategorii teatr i kolejny raz jest mi przykro,że... »

Ewa:

Podziwiam... »

Marek:

fajno... »

Napisz co mylisz o akcji:
© Grupa Czas Dzieci 2024